• BIST 75.638
  • Altın 99,400
  • Dolar 2,9175
  • Euro 3,0875
  • Bursa : 15 °C

Kktc İçin Su Ve Elektrik Projesi Çok Önemli

02.12.2012 13:48
Kktc İçin Su Ve Elektrik Projesi Çok Önemli
Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti (KKTC) Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye’den Kıbrıs’a gidecek olan Su ve Elektrik Projesi’nin Kıbrıs için çok önemli olduğunu, Kıbrıs’a gidecek olan su ile Kıbrıs’ta tarımın daha çok gelişeceğini ve KKTC’nin kendi ayaklar

- Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti (KKTC) Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye’den Kıbrıs’a gidecek olan Su ve Elektrik Projesi’nin Kıbrıs için çok önemli olduğunu, Kıbrıs’a gidecek olan su ile Kıbrıs’ta tarımın daha çok gelişeceğini ve KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durabilen ekonomik ve mali yapısı ile daha sağlam daha temeller üzerinde sürdürülebilir bir yapının ortaya çıkacağını ve Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC ile bağların daha da güçleneceğini söyledi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ordu’ya gelen KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar, Ordu Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.

Bakan Tatar ve beraberindeki Ordu İl Genel Meclisi Başkanı Engin Tekintaş ve il genel meclis üyelerini Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recep Aydın karşıladı. Aydın, Bakan Tatar’a ziyaretinden dolayı teşekkür ederken, Ordu hakkında kısa bir bilgi verdi. Bakan Tatar ise yaptığı konuşmada, “Türkiyemiz son yıllarda ekonomik bakımdan büyük bir başarı öyküsü içerisinde ekonomisini geliştiriyor. Buna Ordu gibi büyük illerin katkısı büyük. Çünkü marka yaratarak, ihracatınızda başarılı bir takım çalışmalar içerisinde Türk ekonomisine katkı yapıyorsunuz. KKTC’da biz bunu bir gurur ile izliyoruz” dedi.

Bakan Tatar, ”KKTC’yi değiştirmek için hem eğitim alanında, hem turizm alanında marka olarak ortaya çıkma gayretleri devam etmektedir” diyerek şöyle konuştu: “Türkiye’mizin çeşitli illerinden turizm için KKTC’ye gerek hafta sonları gerekse daha uzun tatiller için gelenlerin sayıları artmıştır. Uçak seferlerinin artırılması ile ulaşım daha iyi seviyelere gelmiştir. Bugün Karadeniz bölgesinden de KKTC’ye yatırım için olsun, turizm için olsun giden gelenlerin sayısı artmaktadır. Bizde hem sosyal, hem kültürel hem ekonomik ticari ilişkiler bakımından daha iyi bir noktada olduğumuzu söylüyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin başarıları, son yıllarda lider ülke olma durumundaki büyük kazanımları KKTC’de taktirle izlediğimizi, KKTC’nin son yıllarda gerçekten bir takım gelişmeler içerisinde olduğunu ve Türkiye’mizin katkıları ile ekonomik programların başarı ile yürütüldüğünü Salı günü’de başbakanımız İrsen Küçük ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın da imza atacağı ekonomik programın hayata geçmesi ile KKTC’nin çehresinin değişebileceğini, su projesi ile KKTC’nin de tarımın daha da ileri noktaya götürülebileceğini, elektriğin kablo ile Kıbrıs’a götürme ve böyle eğitim ve turizm projeleri ile kendi ayakları üzerinde durabilen ekonomik ve mali yapısı ile daha sağlam daha temeller üzerinde gerçekten sürdürülebilir bir yapının ortaya çıkması ile Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC ile bağların daha da güçleneceğini buradan paylaşıyorum. Türkiye 75 milyon nüfusu ile büyük bir ülke. Bizim ülkemizin nüfusu şuanda 300 bin civarında . Gelen turist ve iş adamları ile 400 bine ulaşabilir ancak netice itibari ile küçük bir ada ekonomisidir. Küçük bir ada ekonomisine sahip bir devleti yaşatmak hiçte kolay bir şey değildir. Bu nedenle bizde kendi yaptığımız çalışmalar ile Türkiye’mizin desteği ile O bölgede sürdürülebilir bir ekonomik yapının ortaya çıkması için gerekli tedbirleri aldık almaya da devam ediyoruz. Bugün Güney Kıbrıs’a bakıldığında zamanında tedbirleri almadıkları için Yunanistan ile ilişkilerinin kötü bir noktaya gelmesi ile gerçekten batma noktasında Avrupa’nın dayatması ile şuanda çok büyük tedbirler almak zorunda oldukları için Güney Kıbrıs’ta halk bir bakıma sokağa dökülmüştür.Bizde de tabii ki sıkıntılar var. Son yıllarda akaryakıt fiyatlarının artması, elektrik fiyatlarının artması bizde de bir takım sıkıntılar olmuştu. Ama biz bütçemizi iyi yönetiyoruz. Mali disiplin sağlanmıştır.Bu çalışmalar ile üretimi de artırarak, refahı daha iyi sağlamak için hep beraber çalışıyoruz ama Türkiye Cumhuriyeti’nin başarıları, KKTC’ne sağladığı katkılar ile güven ve istikrar ortamının da sağlanması ile KKTC’yi daha iyi noktalara götüreceğimize inancımız sonsuzdur.”

Konuşmanın ardından Bakan Tatar Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recep Aydın’a hediye verirken, Başkan Aydın ise Bakan Ersin Tatar’a Ordu Gazeteciler Cemiyeti'nin rozeti taktı.

KKTC İÇİN SU VE ELEKTRİK PROJESİ ÇOK ÖNEMLİ

KKTC İÇİN SU VE ELEKTRİK PROJESİ ÇOK ÖNEMLİ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 İnegöl Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0224 718 53 91 | Faks : 0224 718 53 92 | Haber Yazılımı: CM Bilişim